Kontonummer & bankgiro klart!

542

EKONOMI. Lördag 25 mars avhandlade Backens Motorklubb sitt årsmöte för att göra en omstart av föreningen. 7 april registrerades föreningen med ett organisationsnummer hos Skatteverket och idag öppnades konto, bankgiro samt swisch hos Handelsbanken.
– Så här långt har vi fullföljt det vi beslutade om på årsmötet, berättar föreningens kassör Mats Ragnarsson till bmk.today.

”Gör om, gör rätt”
För att kunna bedriva liten eller stor verksamhet är det ofrånkomligt att det förr eller senare kommer in ekonomi i det hela.

– Vi kände om vi skulle göra denna omstart av vår förening så tänkte vi enligt parollen, ”gör rätt” och inte ”gör om gör rätt”. Att vi under dagen fick tillgång till Handelsbankens tjänster känns fantastiskt bra, menar Mats Ragnarsson.

Från Handelsbanken är man självklart glad att kunnat knyta till sig ytterligare en kund.

– I mina arbetsuppgifter ingår att att vara en företagsrådgivare mot alla slags kunder, där vi inom banken har ett stort antal föreningar under våra vingar. Den lösning som vi sytt ihop åt Backens Motorklubb kommer att fungera bra, säger Mikael Törnblom och fortsätter:

– Fikaförsäljning med swisch , mobila korttjänster. Vi har många tjänster som underlättar föreningslivet.

Hur ligger du till med intresse runt gamla amerikanska bilar?
– Jag kan väl uttrycka mig lite diplomatiskt och säga att jag är fordonsintresserad.

Fördröjning
I princip ska allt vara klart runt internetbanken för Backens Motorklubb men det kan ta någon dag innan allt slagit igenom till hundra procent.

– Den som nu inte har betalat sin medlemsavgift kan redan prova ikväll och  betala in pengar till bankgiro 572-8787, säger Mats Ragnarsson.

Länk till avgifter gällande medlemsavgifter.